Муай тай (тай. มวยไทย) — вид бойового мистецтва, що походить з Таїланду і практикується у багатьох частинах світу. В основі мистецтва лежить ударна техніка (удари руками і ногами). Муай тай походить від бойого мистецтва муай боран, а також має схожість з прадал сереєм (Камбоджа), летвеєм (М’янма), тамоєм (Малайзія) і лаоським боксом (Лаос). Муай тай має довгу історію в Таїландi, де є національним спортом.
Муай тай також називають «бокс восьмируких», тому що в ньому широко та різноманітно використовуються руки, гомілки, лікті та коліна (тобто вісім ударних поверхонь). Таким чином, боєць має для завдавання удару вісім «контактних точок», на відміну від двох у класичному боксі (кулаки) або чотирьох у кікбоксингу (кулаки, ступні).
Історія
Різноманітні форми кікбоксингу довго практикувались по всій Південно-Східній Азії. Як і в більшості тамтешніх країн, тайська культура піддалась значному впливові древніх цивілізацій. Походження муай тай є не зовсім ясним. Одна теорія свідчить, що цей стиль зародився до еміграції тайців до Південно-Східної Азії з Китаю. Інша — що він був запозичений і вдосконалений з кхмерських бойових мистецтв коли тайська культура піддалася впливу кхмерської. Третя теорія підтримує і першу і другу. Муай тай еволюціонував з його попередника муай боран («древній бокс»), як мистецтво бою без зброї, що використовувалося сіамськими солдатами у поєднанні з крабі крабонг («мечі і палиці»), базованим на зброї стилем. В решті-решт муай боран було поділено намуай корат (північний схід) — акцентована сила. Техніка на кшталт «удар буйвола». За допомогою такої техніки, згідно з усталеною думкою, можна перемогти буйвола одним ударом.
муай лопбурі (центральний регіон) — акцент на рухи. Перевагою техніки є прямі удари і контрудари.
муай чайя (південь) — акцент на стійці і захисті, а також ліктях і колінах.
муай та сао (північ) — акцент на швидкості, частково на ударах ногами. Через свою швидкість ця техніка була названа «лінг лом».
Продовжуючи бути практичною бойовою технікою для використання в реальному бою, муай тай став спортивним змаганням, а також видовищної розвагою для глядачів. Змагання з муай тай поступово стало невід'ємною частиною місцевих фестивалів і святкувань, особливо влаштованих біля храмів. Це мистецтво було також розвагою для королівської знаті. З часом, бійці стали обмотувати руки і передпліччя мотузками. Цей тип матчу називали «муай каад чуек».
Видатні представники муйа-тай: Сомбат Банчамек, Ремі Боньяскі, Андерсон Сілва.
Матеріал зі сайта Вікіпедія